Fűtés Lexikon s

Fűtés Lexikon

Ismerkedjen a fűtési szakkifejezésekkel
A fűtéstechnikával kapcsolatos kérdések tisztázásához hívja segítségül fűtési lexikonunkat.

A,Á,  B,  C,Cs,  D,  E,É,  F, G,Gy,  H,  I,Í,J,  K,  L,Ly,  M,  N,Ny,  O,Ó,Ö,Ő,  P, Q,  R,  S,Sz,  T,Ty,  U,Ú,Ü,Ű,  V,   W,X,Y,Z,Zs

Síkkollektor

A szolár-síkkollektoroknál az abszorber egy keretbe integrált és üveglappal fedett. A kollektor fedele óv a hőveszteségtől és az időjárási befolyásoló tényezőktől.

 

Szabályozás

Minden fűtési rendszer központi agya. A szabályozás garantálja az Ön fűtési rendszerének igény szerinti és gazdaságos üzemét. Időjáráskövető szabályozás esetén a fűtési teljesítmény automatikusan illeszkedik a külső léghőmérséklethez, külsőhőmérséklet-érzékelő által.

 

Szelektív bevonat

A szolárkollektorok abszorberfelületét speciális eljárással vonják be, hogy lehetőség szerint minél kevesebb napenergiát verjen vissza. Ennek következtében a sugárzási veszteség lecsökken úgy, hogy a kollektor a lehető legmagasabb szolárhozamot nyújthassa.

Szén-dioxid (CO2)

A fosszilis energiahordozók elégetése során szén-dioxid keletkezik, amely az üvegházhatás egyik legfőbb okozójának számít és ezzel igen jelentős tényező a globális felmelegedésben. A CO2 azonban a levegő természetes alapeleme is, és a növények, illetve fák növekedésében lényeges szerepe van. A klímavédelem fő feladata a CO2-emissziók csökkentése. Következetes energiatakarékossági intézkedésekkel és szénben szegény tüzelőanyagok (pl.: földgáz) használatával ezek az összetevők csökkenthetők. Bizonyos országokban energiatakarékossági rendeletek szabályozzák egy adott épület megengedhető energiaigényét. Lényeges hozzájárulást jelent a CO2 visszaszorításában a magas hatékonyságú kondenzációs fűtési technika alkalmazása megújuló szolárenergiával.

Szolárfolyadék

Azért, hogy a kollektor és a szolártároló között a hő átvihető legyen, a szolárkörben hőhordozó folyadék kering. A szolárfolyadék veszi fel az abszorberben a besugárzott napenergiát. A biztonságos téli üzem érdekében a szolárfolyadéknak fagymentesnek kell lennie, ezért a szolárkört nem szabad egyszerűen csak vízzel feltölteni. Gazdaságossági okokból víz/fagyálló keveréket alkalmaznak, mely nem igényel különösebb kezelést.

Szolár fűtésrásegítés

A szolárrendszerek a használati víz felmelegítésén kívül fűtésrásegítésre is használhatók. Ehhez a szolár-rendszert kombi vagy puffertárolóval és megfelelő méretű kollektorfelülettel kell ellátni. Az ingyenes napenergia így az átmeneti időszakban (tavasz és ősz) biztosítani tudja a szükséges fűtési hőt. A szolárrendszer napfényes téli napokon a hőtermelőt támogatja, ezzel segít a tüzelőanyag-felhasználás megtakarításban.
Napenergiás fűtésrásegítésre különösen azok a fűtési rendszerek alkalmasak, melyek alacsony üzemi hőmérsékleten működnek (pl. padlófűtéses rendszerek).

Szolár hő

A szolárrendszerek a nap által besugárzott hőt hasznosítják úgy, hogy vizet melegítenek fel. A kollektorok által felvett szolárhőt keringtetett körfolyam szállítja a szolártároló felé. Abban az esetben, ha a kinyert szolárenergia nem elég, a víz utánfűtése hagyományos fűtőkészülékkel történik.

Szolár-hőcserélő

A nap ingyenes hőjét a szolárrendszerek kollektorai gyűjtik össze és csővezetékek útján egy szivattyú juttatja a szolártárolóba. A szolárhő átadása a tároló számára a szolártárolóba integrált szolárhőcserélőn keresztül történik. A szolárhőcserélőket a rétegtárolókban és a szolár-puffertárolókban csőkígyós hőcserélőként alakították ki. Az auroSTOR szolár-rétegtárolóban a szolár-hőcserélő a tároló alsó szegmensében található. Ezzel az elrendezéssel a tárolóban rétegződés alakítható ki, amelyben a felmelegített víz a természetes felhajtóerő következtében a tároló felső részén gyűlik össze. A szolár-rétegtárolókban a szolár-hőcserélő szerepét egy lemezes hőcserélő tölti be, amely a tárolón kívül található. A szolár hőcserélőben lévő víz a kollektorok hője által melegszik fel és felülről töltődik a tárolóba. Ez a kialakítás lehetővé teszi a magas melegvíz-teljesítményt kisebb tároló-űrtartalmak esetén is. Az auroCOMPACT gázüzemű, szolártámogatású kompakt Vaillant hőközpont egy 150 literes szolár-rétegtároló és egy kondenzációs üzemű kazán kombinációjából született.

Szolár kollektor

 

A szolárkollektorok a napsugárzás hasznos hőenergiáját adják át a használati melegvíz-készítés és a fűtésrásegítés számára. A napenergiát a kollektor abszorberfelülete veszi fel és a besugárzott hőmennyiséget a szolárkör felé továbbítja. A szolárkörben hőhordozó folyadék van, amely a kollektorban felvett hőt szállítja a szolártároló felé. Szolárkollektorok sík vagy vákuumcsöves kialakításban készülnek. A Vaillant auroTHERM típusú kollektorai sík abszorbert tartalmaznak, szabadalmaztatott üveg fedéllel, a kék effektus pedig egyéni megjelenést kölcsönöz a síkkollektornak.

 

Szolár lefedettségi fok

A szolárrendszereket túlnyomórészt ott alkalmazzák, ahol az ingyenes szolárhőt melegvíz-készítésre használják. A szolárrendszer lefedettségi foka mutatja meg, hogy a melegvíz-készítéshez szükséges teljes energiaigény hány százaléka fedezhető a napsütés hozamából.

Szolár-rendszerszabályozó

Az auroMATIC szolár-rendszerszabályozó a napenergiás és a teljes fűtési rendszer összes szabályozási feladatát átveszi. Ezzel egy közös rendszerszabályozóban időjáráskövető szabályozó, szoláros melegvíz-készítés és fűtésrásegítés kapcsolódik egymással, és a működésük is könnyen összehangolható. Így megszűnik az egymástól elkülönített fűtés és szolárszabályozó összekapcsolása.

Szolár rendszer

 

Egy szolár rendszer lényegében négy fő komponensből áll: kollektormező, amely elnyeli a napsugárzást. Szolárszabályzó, ami a rendszer összes funkcióját felügyeli. Szolárállomás bivalens (két hőcserélős) vagy kombi melegvíztárolóval, melyek két különböző forrásból fűthetők fel. Fűtőkészülék a szolárkollektorok mellett, ami csekély napsugárzás esetén átveszi a tárolók hőntartását és utánfűtését.

 

Szolár-rétegtároló

A szolár-rétegtárolónakmindig a felső részéből vételezik a meleg vizet. Azért, hogy a szolárhő optimálisan használható legyen, a szolártároló tetején a tároló vizét a legmagasabb hőmérsékleten kell tartani. Ehhez a tárolót a hőmérsékleti rétegződés miatt olyan méretben kell kialakítani, hogy a magasabb és alacsonyabb hőmérsékletek egymástól elkülönüljenek. Megfelelően méretezett szolártárolóban a rétegződés a fizika törvényszerűségei alapján önmagától végbemegy, mivel a meleg víz könnyebb, mint a hideg, ezért felfelé emelkedik. A tároló alsó szegmensében a víz hideg marad, hogy a szolárkollektorok lehetőség szerint sok hőt leadhassanak. A melegebb és hidegebb vízhőmérsékleteknek nem kell keveredniük, mert különben egy köztes hőmérséklet állna be, amely a szolárrendszer hatékonyságát csökkenti.

Szolártároló

 

A szolárhőt akár melegvíz-készítés, akár fűtésrásegítés céljára használjék fel, minden esetben átmenetileg egy szolártárolóban tárolják, hogy akkor is rendelkezésre álljon, amikor nem süt a nap. A szolárrendszer kialakítása alapján különböző típusok telepíthetők. Szoláros használati melegvíz-készítéshez túlnyomórészt bivalens melegvíz-tárolót használnak, amelyhez kiegészítésként egy másik hőtermelő csatlakoztatható. Szolár-fűtésrásegítésnél a hő egy puffertárolóban tartalékolható. A melegvíz-készítés és fűtésrásegítés kombinációra kombi tárolót alkalmaznak.

Gépészeti szakbolt és Fürdőszoba szalon csempebolt Budakeszi Budapest Budaörs Pilisvörösvár Dorog Vác

%d blogger ezt szereti: